Office yoga > Ergonomie  > Židle zabiják

Židle zabiják

Po celodenním horském výšlapu není nic lepšího než se posadit na židli a s nohama nahoře zaslouženě relaxovat. Přiznejme si však, že vysokohorské túry nepodnikáme každý den – a dlouhé sezení se pak pro naše tělo stává spíš škodlivé než prospěšné. Především kvůli židli vznikají civilizační choroby týkající se pohybové soustavy. Nutí nás totiž neustále sedět, což pro člověka není vůbec zdravé – a hlavně přirozené. Ze židle se stává – zabiják.

Co říkají vědci?

Nová studie publikovaná roku 2017 pod vedením americké zdravotní fakulty Columbijské univerzity říká jasně, že sezení doslova zabíjí. Profesor Keith Diaz v této studii informuje o tom, že lidé, kteří sedí v kuse méně jak 30 minut, mají nižší riziko brzkého úmrtí než ti, kteří prosedí nez přerušení celé hodiny. Vědci tedy doporučují každých 30 minut vstát ze židle a projít se alespoň na pět minut. Nezáleží na tom, zda máte nadváhu, nebo jste relativně fit. Na všechny bez rozdílu věku, pohlaví a zdravotního stavu má dlouhodobé sezení negativní vliv.

„Naše těla prostě nebyla geneticky naprogramována k tomu, aby seděla.“

Informaci, že sezení škodí zdraví, potvrzují i statistiky naší zeměpisné šířky. Podle výsledků ročenek České správy sociálního zabezpečení (dále jen ČSSZ) z let 2015–2017 byly potíže s pohybovou soustavou druhou nejčastější příčinou pracovní neschopnosti. Předběhly je už jen nemoci dýchací soustavy (kam patří zejména akutní infekce a chřipka).

Židle zabiják

Jen tak mimochodem: Říkáte si, že v minulosti lidé také seděli. Ale ne tolik hodin v kuse jako dnes, kdy jste přikovaní k počítačům. Častokrát ani neseděli na židli. Zkuste si sednout na zem do jakékoli příjemné polohy, ať už je to zkřížený turecký sed nebo sed na patách. Pokuste se sedět v klidu, bez hnutí a vydržet tak dlouho, jak jen to půjde. Již za několik okamžiků se začnete hýbat, houpat, ulevovat si, měnit polohy. Tělo si samo řekne a vy se opět nevědomky dáváte do pohybu. V porovnání se židlí, na které dokážete sedět nehnutě (a mnohdy v napětí či křeči) celé hodiny, je to pak velký rozdíl.

Dle článku doktorky Slimákové, odkud čerpám následný výčet, se ukázalo, že nadměrné sezení na židli má negativní efekt na:

  • aktivitu enzymu lipoproteinové lipázy, který pomáhá spalovat tuk
  • snižování hustoty kosterní tkáně, čímž se zvyšuje riziko vzniku zlomenin
  • zužování průměru cév a zvyšování krevního tlaku, což má vliv na vznik
  • nemocí srdce
  • hladinu krevního cukru a cholesterolu
  • riziko vzniku nádorů prsu a tlustého střeva

Mě se to netýká

Asi si při čtení těchto řádků říkáte, že se vás to netýká. Jste stále mladí, cítíte se v pohodě. Ale za deset dvacet let se problémy s největší pravděpodobností dostaví. Škoda že jsme tvorové krátkozrací a netrápí nás, co se stane v budoucnosti delší, než si dokážeme představit.

Co s tím? Ozkoušené rady, jak zatočit s „židlí jménem zabiják“ najdete v naší knížce Joga mezi e-maily, odkud je i tento text.