Zeleň (dokonce jen z obrázku) vás hodí do zenu!
Vědci opět něco zjistili! Lidé, kteří tráví více času venku, v prosluněných, zelených a přírodních místech jsou šťastnější a hlavně zdravější, nežli ti, kteří tak nečiní. Studie Stanfordské univerzity zjistila, že studenti, kteří chodili minimálně na hodinovou procházku místním kampusem (který je plný zeleně, stromů a květin), byli méně unaveni a vykazovali lepší výsledky ve škole, než ti kteří jen stejně dlouhou dobu chodili po rušných ulicích, ve městě!
Bohužel se ale nedá říci s přesností, co konkrétně se při procházce venku děje uvnitř našeho těla. Konkrétní benefity nejsou měřitelné. Nemůžeme tedy se 100% jistotou říci, zda je příroda sama o sobě zodpovědná za pozitivní vliv na naše zdraví, nebo je to samotná fyzická aktivita, či sluneční svit nebo procházka s lidmi, které máte rádi. Proto se další studie publikovaná v mezinárodním časopise „Výzkum životního prostředí a veřejného zdraví“ zaměřila na měření pouhého pohledu na obrazy přírody, spíše nežli na aktivitu vykonávanou v samotné přírodě.
Výzkumníci z univerzity Medical Center v Amstrdamu zkoumali sympatický a parasympatický nervový systém. Ten první reaguje na stres tak, že spustí v těle reakce, které ho připraví k boji, či k útěku (zvýší se např. tepová frekvence). Naopak parasympatikus tělo a všechny jeho tělesné funkce zklidňuje. Ve výše zmíněné studii byly 40-ti studentům univerzity aplikovány na tělo senzory, které sledují elektrickou aktivitu srdce a následně jim byly zobrazovány na počítačích fotografie. Na polovině fotek byly městské prostory plné budov a parkujících automobilů. Zbytek byly zelené plochy, útulné zákoutí prázdných lesních cest lemovaných stromy, či majestátní divočinou.
Po prohlédnutí jednotlivých obrazů byli studenti vystaveni řešení matematického testu. Ukázalo se, že stres a napětí z písemné práce byl následným shlédnutím obrázků přírody rapidně snížen, parasympatický systém začal ihned reagovat (což se u obrázků rušného městského života říci nedalo). Bohužel, shlédnutí obrázků přírody před testem nijak významně studenty před stresem neuchránilo.
V podstatě lze říci, že nám tyto údaje naznačují, že i krátký pohled na přírodu, ať už jen na papíře nebo obrazovce vašeho počítače, má vliv na regeneraci ze stresu a může tak lidem pomoci. Stále ale platí, že účinnější bude, když vyjdete do přírody a budete ji vnímat všemi smysly. Cítit vlhkou trávu, stín pod stromem, zpěv ptáků, cvrkot brouků – tomu se asi nic nevyrovná. Ale pokud vám to čas nedovolí, minimálně zásobte svůj počítač spořičem s pořádně zelenou scenérií. Pro jistotu přikládáme i pár hezkých obrázků z naší strany. Doporučujeme si dát alespoň 2 minuty fullscreen koukání na poslední obrázek 😉
Krásný den!