Office yoga > Nezařazené  > Vy se ptáte, my odpovídáme!

Vy se ptáte, my odpovídáme!

Zajímá vás dotaz týkající se jógy, který byste chtěli zodpovědět, ale báli jste se zeptat? Sem s nimi. Dneska odpovídáme na prvních šest otázek od vás. Budeme se těšit na další podněty. A vůbec nevadí, že se třeba cítíte laiky. Právě proto je důvod se dozvědět více. Nebojte se, čtěte a napište další věci, které vám leží v hlavě.

Zapotí se člověk u jógy?

Ano, člověk se u jógy může i zapotit. Záleží, jaký styl jógy cvičí. Existují dynamičtější styly (např. Ashtanga či Vinyasa jóga), kde se v pozicích zůstává kratší dobu, za jednu lekci se jich stihne vystřídat více a jsou prokládány vinjásami, neboli pozdravy slunci (velice dynamický přechod). Člověk se může zahřát i praktikováním různých typů dechových technik, jako například dechu Udžají, nebo Bhastrikou, či očistnou dýchací technikou Kapalabháti. Věřte, že jednomu vyraší kapky potu na čele i při velice pomalém provádění naprosto základní ásany. Stačí jí dělat poctivě a dlouze a pomalu prodýchat. Záleží tedy, co preferujete.

Jaké cviky jsou „vrcholem jogínství“ ?e7e9c2c3dc6c17be322a0861b4db34ee

To je otázka položená naším „západním“ stylem. V naší kotlině jsme zvyklí řídit naše životy podle toho, co je nejlepší, nejpěknější, prostě nej. Otázkou spíš je, proč bychom v józe měli dosáhnout vrcholu? A co ten vrchol je? Pro každého může být totiž něco jiného. Někdo může z hlediska fyzického považovat za vrchol stoj na hlavě, nebo udržet rovnováhu těla na palci u nohy. Pro někoho to může být osvícení, takzvaná nirvána, samáddhi, tj. poznání nejvyšší pravdy a splynutí s universem. A pro někoho to může být třeba jenom dokázat ovládnout své myšlenky, nebo udělat kotoul vzad. Jóga není o srovnávání, o tom co, nebo kdo je nejlepší. V tomto případě by měla každého dovést ke svému cíli, který je pro něj ten důležitý.

Na co je jóga dobrá?

Jóga ve svém základu, z historického pohledu, není brána jako cvičení, či druh náboženství. Jóga je systém, filosofie, cesta, která by člověka měla přivést k poznání. Dalo by se říci, že je dobrá v mnoha směrech, záleží, co si člověk vybere. Může být dobrá pro zlepšení fyzické kondice, nebo zklidnění duše, k poznání sebe sama. Někomu může pomoci od bolestí zad, někomu od depresí a stresu, někomu zlepšit jenom náladu. Je důležité, aby každý měl svůj důvod, proč jógu praktikovat. A plně si to uvědomit.

Proč jsou pozice pojmenované podle věcí a zvířat?

Jógové pozice, neboli ásany, jsou pojmenované podle zvířat a objektů protože samotné pohyby z těchto přímo vycházejí. Jóga se svojí dlouhodobou historií (až tisíce let) vychází z toho, co je kolem nás. Jsou to století neustálého pozorování. Viděli jste někdy protahovat se kočku? To je přesně „Mardžariásana“, neboli poloha kočky. Pomalé rozhýbávání páteře, protahování meziobratlových plotének, uvolnění zad. Nebo bojovník. Jeho vlastnosti se do pozic také promítají. Silná, pevná, soustředěná. A tak bychom mohli popsat postupně všech 84 000 pozic 🙂

Nemůže mi meditace ublížit?

Meditaci by v zásadě člověku ublížit neměla. Nedoporučuje se pouze v případě, pokud jedinec trpí závažnějším psychickým onemocněním, jako například schizofrenií či epilepsií. V těchto případech je lepší se poradit s lékařem. Meditace může samozřejmě ublížit, pokud bychom ji vykonávali při nějaké činnosti, kde by nám chvilka nepozornosti mohla způsobit úraz. Takže až budete příště při jízdě po dálnici „meditovat“, radši se urychleně vraťte zpět do reality.

613aeb58efed7315fa3e664016b2a16e

Stačí cvičit jednou týdně?

Můžeme říci, že je to lepší než nic. Na druhou stranu ve srovnání s nezdravými či nepřirozenými činnostmi, které naše tělo vykonává každý den, celý den (pomyslete, že sedíte v průměru až 12hodin v práci, na cestách a doma, kroutíte si záda u počítače, před televizí či v zaměstnání apod.) je to žalostně málo. Co je jedna hodina týdně oproti 12-ti hodinám každý den? Jóga by měla být podle starého učení součástní našich životů. Jógu bychom neměli cvičit jednou týdně, jógou by měl člověk žít. A to neznamená jenom cvičit, ale přizpůsobit i své chování, které by mělo směřovat k obecnému principu nenásilí, respektu, pravdy, lásky apod. V dnešním moderním světě je pravidelný pohyb důležitý. Lidské tělo totiž přestává správně fungovat v důsledku nedostatku pohybu. Takže jednou týdně je fajn doplněk například k jiným fyzickým aktivitám, ale ideální by samozřejmě bylo minimálně každý den 🙂