Office yoga > Ergonomie  > Vaše páteř a péče o ní

Vaše páteř a péče o ní

Bez ní bychom se nemohli ani pohnout a leželi bychom na zemi jako kus hadru. Drží naše tělo pohromadě a vzpřímené. Čím dál tím častěji se ale díky nezdravému životnímu stylu ozývá. Bolí nás, cítíme ji, nedokážeme vydržet sedět chvíli narovnaní. A to se nám nelíbí. Pojďme se na to podívat trošku zblízka a seznámit se s naší páteří.  

Trocha anatomie

Našpáteře páteř je tvořená 33 – 34 obratli a 23 meziobratlovými ploténkami a má přirozeně dvoj-esovité zakřivení, které má tlumit nárazy způsobené chůzí nebo během (informace pro toho, kdo by chtěl mít tedy perfektně rovná záda – není to úplně možné). Krční páteř je tvořena ze 7 obratlů. Spojení mezi lebkou a první krčním obratlem nám umožňuje pohybovat hlavou dolů a nahoru, zatímco spojení mezi prvním a druhým krčním obratlem nám dovoluje podívat se za sebe (rotace). Pro krční páteř je přirozená lordóza, nebo-li prohnutí směrem dopředu. Zatímco hrudní část páteře je prohnutá směrem dozadu – hrudní kyfóza, a tvoří spolu s žebry a hrudní kostí ochranu pro naše srdce a plíce. Bederní část zad je tvořena největšími obratli, neboť díky bederní lordóze je zde tlak celé horní poloviny těla, z toho důvodu bývají bedra nejčastěji přetěžovanou částí páteře. Na bederní část páteře navazuje kost křížová(5 trvale srostlých obratlů), která opět tvoří kyfózu a svým tvarem uzavírá pánev. Na ní navazuje kostrč (4-5 obratlů).

Bohužel vzhledem ke špatným pohybovým návykům, díky jednostranné zátěži těla (ano, zejména u počítače) nebo například díky nedostatečné pohybové aktivitě v dětství (i v dospělosti) dochází k narušení správného tvarů páteře. Může se tak stát, že máme záda kulatá, plochá nebo naopak příliš prohnutá.

Skolióza

Mezi známe poruchy patří skolióza, kdy nám v hrudní a bederní části vybočí páteř do strany. Výhřez ploténky, spondilolystéza, blokády žeber… Všechny toto poruchy a mnoho dalších mohou způsobovat nejen dlouhodobé přetěžování svalů kolem páteře, ale také se tato disbalance naší páteře může  přesunout například k tomu, že zatěžujeme více jednu nohu, což se pak může projevovat bolestí kyčle nebo kolene. A tím pádem i oslabením těchto částí (zamýšleli jste se nad tím, proč pořád zakopáváte a padáte na pravou nohu a levá není nikdy otlučená?) páteř zakřivení

Co pak výše uvedené poruchy páteře mohou znamenat pří cvičení jógových pozic nebo při jiné aktivitě? Jógové sestavy a pozice se zaměřují na to, abychom postupně snižovali disbalance těla (inspirovat se můžete například tady). Můžeme mít například jednu ruku silnější než druhou, nebo kyčelní kloub více uvolněný než druhý… právě toto jsou věci, se kterými nám může jóga pomoci.

Řešte problémy s fyzioterapeutem!

Máte skoliózu? Nebo v práci přetěžujete pravou ruku? Časem jedno z toho může ovlivnit umístění a náklon lopatek, které následně mohou díky zvýšené zátěži tlačit na žebra. S tím vám jóga nebo jógový učitel velmi pravděpodobně nepomohou. V tomto případě je potřeba odborná pomoc, kdy by nás měl pravidelně nejméně jednou za půl roku zkontrolovat fyzioterapeut, který najde uvedené poruchy páteře a dalších částí těla a je schopen ukázat rehabilitační cviky, které při pravidelném cvičení mohou ulevit od chronické bolesti páteře.

Z vlastní zkušenosti můžeme doporučit pravidelné návštěvy u fyzioterapeuta, který uvolní vaše konkrétní svalové napětí. Od toho vám nedokáže pomoci žádná jógová pozice. Bohužel se také velmi často stává, že je toto napětí dlouhodobé a proto po čase můžeme ztratit schopnosti ho plně vnímat. Nezoufejte, nikdy není pozdě. Je potřeba však včas začít se svým tělem něco dělat. Fakt, že vás nic v současnosti nebolí neznamená, že se situace za pár let nezmění.