Office yoga > Ergonomie  > Alternativy sezení (1.část)

Alternativy sezení (1.část)

Jak se vyvarovat neustálému sezení na židli, když víme, jak moc je to nezdravé? Přitom na něčem v té kanceláři sedět musíme, že? Existuje několik alternativních variant, ovšem každá má nějaké pro a proti. Dneska se podíváme na gymnastický míč!

Sezení na gymnastickém míči může být dobrou alternativou k sedu na židli. Málo kdo si však uvědomuje, že to má mnohá úskalí. Takže pokud jste odstrčili židli na druhou kolej, ještě to zkuste promyslet. Míčem si totiž můžete často ublížit ještě víc, než židlí!

V čem je problém?

Míč je určený především ke zdravotnímu cvičení. Fyzioterapeuté ho sice vřele doporučují, obecně však po kancelářích putuje mylná informace, že se na něm doporučuje sedět celý den. To je chyba. Dlouhodobé výzkumy potvrdili, že dlouhodobé sezení na gymnastickém míči přetěžuje stabilizační systém těla – který právě může vézt opět k bolesti zad, svalovým horečkám či blokacím. Na míči se doporučuje sedět maximálně 10-15 minut. Po tuto dobu totiž dokážeme udržet pozornost a na míči aktivně a kontrolovaně sedět. V opačném případě si najdeme na míči pro nás nejméně namáhavou polohu a v té tělo zafixujeme. Obvykle při ní stejně zakulatíme záda, předsadíme ramena vystrčíme bradu a jsme na tom hůře, nežli na židli.

Pokud již na míči sedíte, měli byste myslet na správný posez, dát obě chodidla na zem (nekřížit v žádném případě nohy!), vytáhnout se za temenem hlavy a posadit se na jeho vršek tak, aby se vám nepropadala pánev do vnitřku míče (je důležité si ho hodně nafouknout!). Pokud budete sedět v takzvaném „dolíčku“ – dojde k nejen k přetížení zad, ale také k omezení toku krevního řečiště a lymfy v těle – což vede k otokům nohou a ztrátě koncentrace.

Jelikož je míč méně stabilní, hrozí také častěji pád, či ujetí míče a zablokování svalu či ústřelu plotýnky.

Na míči ano pokud:

  • je dostatečně nafouknutý tak, abychom seděli na jeho vrcholku a nepropadali se dovnitř
  • máme obě nohy pevně na zemi
  • kolena jsou v v úhlu cca 90 stupňů
  • sedíme vzpřímeně, můžeme se jemně pohupovat
  • úhel v pánvi není menší jak 90 stupňů
  • nepodporuje další špatné nastavení pracovní plochy (především stolu/klávesnice/obrazovky)
  • střídáme polohy se sedem na židli

Balanční cvičení patří k velmi populárním léčebným metodám, které opravdu fungují. Lze je využít k léčení drobných i závažnějších poruch vznikajících v důsledku dlouhého sezení. Co však platí pro krátkodobé soustředěné cvičení, nelze využít „preventivně“ přímo u sedavé činnosti delší než 5 minut. Konkrétně s prací, která vyžaduje soustředění na splnění určité pracovní povinnosti. Nelze totiž současně cvičit a pracovat. Pro náš mozek jsou to zcela opačné aktivity, které se navzájem vylučují.