Máte potíže s nespavostí? Jóga pomůže
Je půlnoc a vy jste právě dokončili přípravu do zítřejší práce, vyprali oblečení a uložili děti do postele. Už se taky těšíte, až se natáhnete, zavřete oči… Ale ne a ne usnout. Je vám to povědomé? Každý z nás nemůže někdy pořádně usnout. Pokud ale někdo trpí chronickou nespavostí, může to způsobit vážné zdravotní problémy. Může jóga v těchto situacích pomoci?
Odpovědí je ano – může. Pokud ze cvičení uděláte jakousi rutinu. Vědci z Harvardské univerzity potvrdili fakt, že pravidelné praktikování jógy pomáhá lidem lépe a rychleji usnout a zkvalitnich jejich odpočinek. Cviční jógy usnadní lepší usínání tím, že má vliv na zrelaxování vašeho těla a ducha. Také napomáhá zlepšit harmonizaci a flexibilitu končetin, což jsoudvě věci, které příspívají k tomu, aby vás v posteli všechno jenom nebolelo.
První rada nad zlato – zaměřte se pouze na svůj dech. Zkuste se pomalu a uvědoměle nadechovat do břicha. Dýchejte zhluboka, skrze nosní dírky, protože tím se vzduch proudící do plic lépe čistí. Pokud nemáte zkušennost s tímto dýcháním, zkuste jednoduchou pomůcku. Postavte se nebo si lehněte, natáhněte/narovnejte své tělo a dejte si ruku na vaše břicho. To by se s nádechem mělo zvětšovat (tj. nafukovat jako balón). Při výdechu se dutina břišní opět smrskne. Opakujte několikrát. Pokaždé když se nadechnete – zkuste relaxovat a s výdechem vytlačte z břicha co nejvíce vzduchu, co to jde.
Pozice, které vám pomohou usnout.
Přinášíme vám několik jednoduchých tipů, které Vám pomohou usnout.
1) Obrácený sed: lehněte si zády na zem, těsně ke zdi a opřete si nohy o zeď tak, aby od hýždí směrem k patám ležely nohy celou plochou na zdi. Roztáhněte svoje paže dlaněmi vzhůru. Zavřete oči a několikrát se zhluboka nadechněte.
2) Pozice holuba (radžakapotásána): jděte na všechny čtyři končetiny. Dejte pravé koleno za váš pravý bok a celou nohu narovnejte za sebe (chodilo je položené na nártu). Posuňte svoji levou nohu dopředu a pokrčte a položte ji tak, aby se kotník dotýkal vašeho pravého zápěstí. Krásně si protáhnete stehenní svaly.
3) Pozice kobry (bhudžangásána): lehněte si na břicho a dejte celé dlaně na zem, kousek před váš hrudník. Držte lokty co nejblíže k tělu a nádechem se pokuste vzpřímit (zvedněte hrudník a hlavu vzhůru). Nohy jsou v této pozici natažené (chodidla na nártech) a měly by být celé uvolněné (včetně hýžďových svalů). Tato pozice pomáhá protáhnout břišní svaly, ramena a hrudník.
4) Pozice pluhu (halásána): lehněte si na záda. Zapojte břišní svaly a zdvihněte jimi vaše nohy za hlavu tak, aby jste se špičkami dotýkali země. Pokud nedošáhnete špičkami země, můžete zkusit dělat pozici u stěny a dotýkat se stěny (abyste měli podporu ve zdi). Současně spojte své ruce pod tělem a pomalu je natáhněte (viz. obrázek). Z pozice se opět dostanete pomalým rolování nohou (za podpory břišních svalů) zpět do lehu. Tento cvik vám nádherně protáhne záda, krční svaly a uvolní napětí v páteři.
Pokud máte potíže se spánkem, zkuste si tyto jednoduché cviky vyzoušet před tím, než ulehnete do svého lože. Příjemně se protáhnete a bude se vám usínat lépe. Po týdnu praktikování jiště poznáte rozdíl.