Office yoga > Nezařazené  > Jóga za mřížemi

Jóga za mřížemi

Nedávno jsem přemýšlela nad tím, na jakých netradičních místech by se dala jóga praktikovat. Nebo s jakými lidmi. Komu by mohla pomoci? A najednou my vytanulo na mysli – co jóga ve vězení? Na jednu stranu dva neslučitelné póly, skupiny lidí, životní přístupy. Na druhou stranu, představa pomáhat lidem ve vězení skrze jógovou terapii, s pomocí odborníků z oblasti psychologie a sociální sféry. Protiklady se přeci přitahují.

Možná vám to přijde jako šílená představa, ale podle mě by mohla jóga pomoci v mnoha případech lidem, kteří se do vězení dostali a mají v sobě jakékoliv trauma, depresi, životní potíže a podobně. Každý ví, že ani samotní bachaři nejsou ti nejpříjemnější lidé na zemi. Takže neúcta, ponižování či nerespektování jich, jako lidí, člověku také moc nepřidá. Jóga je povětšinou spojována s krásnými, zdravými lidmi. Meditace, značkové oblečení, nákupy drahých smoothies, cool bio potravin a tak dál. Ale proč by nemohla jóga pomáhat i tam, kde se třeba na první pohled vůbec „nehodí“? Začala jsem googlit… A překvapivě zjistila, že jóga ve vězení se už odehrává. (Kupodivu) ještě ne v našich končinách. Samozřejmě je tomu tak ve státech. Takže co to je a jak to vůbec může vypadat?

prison yoga

Existují stránky jako Prison Yoga Project, nebo Liberation Prison Yoga, kde zjišťuji, že tyto programy běží v amerických věznicích, a to zhruba od roku 2002. Cílem těchto aktivit je vzbudit ve vězních větší vnímavost vůči sobě samým, jak na fyzické, tak psychické úrovni. V momentě, kdy se delikventům podaří rozvíjet sebepoznání a empatii, začne se i jinak formovat jejich přístup k násilí. Začnou být vnímány hodnoty, soucit a to má výborný vliv na jejich problematické chování. Praktikování jógy ve věznicích je určitou rehabilitací pro tyto klienty. Cílem je tedy poskytnout nástroj, ze kterého mohou čerpat, aniž by jógu zrovna aktuálně cvičili.

Jóga ve vězení se setkává s pozitivními odezvami. Chválí si ji jak samotní klienti, tak i ředitelé věznic. Vypadá to, že to smysl dává. Na internetu je možné najít příběhy vězňů, kterým jóga pomohla jak ve vězení, tak na svobodě. Ukázala jim tu správnou cestu. Dokázala jim pomoci a vyrovnat se s nepochopením, samotou, osobními problémy, společností.

Na druhou stranu je vedení lekce v takovém prostředí pro lektory velice nestandartní, náročná ale i obohacující a poučná. Což potvrzuje i výpověď jednoho z lektorů:vězení jóga

“I was a little startled when I came face to face with someone who had eight teardrops tattooed on his face. In the gang world each teardrop represents a murder, and that threw me, but it passed quickly. He was actually the most responsive student, and spoke eloquently about how peaceful he felt from doing yoga. It was a beautiful experience.”

Na takovém místě se může stát cokoliv, od pochval, ale i nadávek, po odmítání či vzdor. Proto je potřeba spolupracovat i s terapeuty. Doporučuji si přečíst tento blog.

Jóga ve vězení zní jako šokující titulek. Ale nejsou to právě vězni, kteří by potřebovali pomoci s jejich již tak „pokaženými“ životy, které se s nimi nemazlili? Mám dojem, že jóga do vězení stoprocentně patří a určitě by nebylo od věci podobný program spustit i v České republice.

Jaký je váš názor?