„Horká jóga“– je zapotřebí se zbytečně přehřívat?
Poslední dobou vnímáme stále více lidí mluvit o Bikram nebo Hot józe. Tato jóga je mezi českými profesionálními „jógíny“ dost kontroverzním tématem. Jedni jsou toho velcí zastánci, druhý tábor čítá nemálo odpůrců. Laikům to přijde atraktivní možná z toho důvodu, že si při lekci dají hodně do těla, pořádně se zpotí a tak mají dojem, že pro sebe opravdu „něco“ udělali. Ale je to „něco“ dobré, nebo špatné?
Na stránkách jednoho Bikram studia jsme četli, že jelikož se v Indii cvičí jóga v šíleném vedru, které tam mají, je dobré si podobné podmínky (okolo 40°C ) vytvořit i u nás– abychom se přiblížili východním státům. Ale pozor. To je bludný omyl. Každý Ind vám totiž řekne, že byste byli blázni, pokud byste se pokoušeli dělat jógu (a ještě k tomu opravdu poctivě cvičit!) uprostřed horkého poledne. Staré jógové texty navíc mluví o tom, že ideální čas pro jógovou praxi je ráno, před východem slunce a večer, před západem. Proč asi 🙂
„Každý Ind vám řekne, že byste byli blázni, pokud byste se pokoušeli cvičit jógu uprostřed horkého poledne.“
Bikram jógu lidé preferují i z toho důvodu, že jsou pružnější. Studiová teplota kolem 40°C totiž zahřeje tělo na podobnou výši a svaly jsou tak rychle protaženější. Člověk má proto dojem, že na těchto lekcích zvládne to, co by za normálních okolností neudělal. To celé je diskutabilní:
Za a) je zdravé tělo takto přetěžovat, když se přehřeje na teplotu, která odpovídá stavu téměř horečky?
Za b) je zdravé vyvíjet takový malý podvod na naše svaly, které se nechovají tak, jako při normálních podmínkách?
To jsou otázky, nad kterými se dohadují odborníci i laici, stále dokola a dokola.
Další otázkou je, zda se dá při Bikram józe opravdu hodně zhubnout (což je dalším tahákem, kvůli kterému lidé na „horké jógy“ chodí). Pravdou je, že člověk při lekci ztratí hodně vody. Při vyšších teplotách se tělo přirozeně potí, když k tomu přidáme i relativně náročné cvičení, vězte, že budete po konci lekce určitě lehčí. Ale ne o tuky. Z dlouhodobého hlediska je zřejmý úbytek váhy. Nicméně efekt není tak rychlý, jak by si mohli někteří myslet.
Jaký je rozdíl mezi Bikram a Hot jógou? Bikram jóga má předepsaný vzhled a program lekcí. Na hodině se cvičí 26 stejných pozic. U Hot jógy se cvičí pozice, které zrovna lektor chce. Obě varianty se provádí v prostorech vyhřátých na min 40°C.
Otázkou také zůstává, zda má Bikram/Hot jóga ještě něco společného s tou původní, tradiční jógou. Studia přeplněná zpocenými lidmi oblečenými ve značkovém oblečení a vybavenými super moderními hi-tech podložkami za tisíce, lektor s mikrofonem na stupínku, hlásající pozici za pozicí. Připomíná to spíše jakýsi podivuhodný druh aerobiku. Jakou máte zkušenost vy?
Nechceme samozřejmě tomuto druhu pohybu křivdit. Je jasné, že má zajisté i svá pozitiva. Pamatujte, že pokud už na horkou lekci jdete, nezapomeňte se hodně hydratovat a zjistit si, zda je pro vás vhodná. Nedoporučuje se totiž těhotným, lidem s vysokým krevním tlakem či cukrovkou.