Fungovat zdravě v práci zajímá čím dál tím víc lidí
Za více než 8 let působení na poli well-bingu ve firmách vidím pozitivní trend. Fungovat zdravě v práci zajímá opravdu čím dál tím víc manažerů i firem. To, co bylo celkem tabu před touto dobou – jako například lekce jógy v rámci pracovního dne, nebo přednáška o ergonomii či umění práce se stresem, se stává dnes již normou. Co a kdy motivuje zaměstnavatele podporovat tento zdraví prospěšný benefit? Co z toho má firma a co její zaměstnanci?
Opravdu je ke změně potřeba osobní zkušenost?
Nikdy jsem neměla žádný závažný zdravotní problém. Neproseděla jsem 20 let na kancelářské židli, zatím se mi nepodařilo si přivodit, kromě občasné bolesti zad a šíje, jinou závažnější civilizační chorobu. Někdy mám dojem, že mi klienti, které vzdělávám na našich zdravých workshopech nevěří to, co říkám. Protože jsem si neprošla ničím zlým. Nebo možná proto, že nemám tolik let a neprožila jsem klasické peripetie života. Spadnout na dno a znova se odrazit je lepší, než jít cestou prevence? Chápu, že úplně jinak budete vnímat stejnou informaci z úst člověka, který žil tak, že si přivodil zdravotní problémy, se kterými musel skončit v nemocnici, kde tam si uvědomil, že musí svůj život překopat o 180 stupňů, aby se měl v životě lépe, než z úst osoby, která žádnou takovou osobní zkušenost nemá.
Jak fungovat efektivně na „home office“?
V poslední době mnoho z nás pracuje čím dál tím víc, ať už dobrovolně, nebo nikoli, na takzvané „home office“, neboli z domova. Pro většinu z nás je to nová zkušenost, se kterou se teprve sžíváme. HO se stává novým standardem, který budeme muset akceptovat a nějak se s ním vypořádat. Na první pohled to vypadá jako lážo plážo pohodička – ale sami dobře víte, že zůstat produktivní doma dokáže být často velký oříšek. Největším nepřítelem je samozřejmě prokrastinace a nedostatek sebedisciplíny. Níže vám přinášíme několik tipů, jak být na home office produktivnější (a neplatí to jenom na práci z domova, ale na jakékoli projekty).
Přirozený dech – umíme ho ještě?
Dech je poslední dobou trendy téma. Mě to těší. Normálně ho nevnímáme, což je dobře. Jak to s ním ale funguje? Při normálním a přirozeném dýchání se používají především 2 skupiny svalů a to hlavně bránice a mezižeberní svaly (vnitřní a vnější). Když vše dobře funguje, mělo by se břicho s nádechem nafouknout do všech směrů, stejně tak hrudník. Důležité je zdůraznit „do všech směrů“, protože to se vám pravděpodobně totiž neděje. Co způsobuje, že dýcháme často pouze povrchně a nevyužívám kapacitu plic na plno?
Pohyb na všech rovinách
Předevčírem jsem se vrátila z movement campu. Nové pohybové zkušenosti a vzorce mi otevřely opět o trochu víc oči. V životě totiž není důležitá jen jóga, nebo běhání, nebo kombinace dvou sportů jako třeba plavání a kolo. Abychom udrželi naše tělo i mysl dlouho v dobré kondici, je pro nás důležité snažit se udržovat co nejširší škálu pohybů. Proč?
Jóga ve vás probudí kreativitu!
Zkuste se nechat někdy alespoň „pohladit“ jógou a odmění vás neuvěřitelnou silou uměleckého vyjádření, které ve vás vzbudí a oživí kreativitu. Ať už jste amatérský fotograf, profesionální grafik, potulný umělec, muzikant nebo jenom obyčejný člověk, sám jistě víte, že kreativní činnosti vám dávají pocit přítomnosti, prožitku a pocit toho, že děláte něco krásného, něco co vám zase připomene, že „žijete“. Někdy máme ale chvíle takzvaného „zatmění“, kdy nevymyslíme absolutně nic. A tyto chvilky nemusí být přechodné, mohou být bohužel dlouhodobé.