Office yoga > Mindfulness  > Jóga inspirací pro pohovor. Aplikujte jógu v praxi!

Jóga inspirací pro pohovor. Aplikujte jógu v praxi!

V dnešní době nespočívá přijímací řízení do nového zaměstnání dávno už pouze předložením životopisu a povídání o tom, jaké jsou vaše plusy („jsem týmový hráč!“ – tak určitě…) a mínusy (také odpovídáte perfekcionista nebo puntičkář?). Firmy vymýšlejí na své budoucí zaměstnance stále složitější otázky, testy a assesment centra. Chtějí, abyste ukázali kus toho nejlepšího ze sebe.

Kdy jste naposledy zažili „horké křeslo“ firemního pohovoru? Jistě si pamatujete, že to není zrovna nic moc příjemného. Jak by nám v tom mohla tedy jóga pomoci? Je pravdou, že si můžeme určité techniky přenést z jógamatky přímo do reality přijímacího řízení. Podívejme se na ně:

  1. Definujte si záměr. Představte si sebe jako lučištníka, který střílí svůj šíp na cíl. Řekněte si nahlas, pro sebe či pro kamarády tento záměr, nebo si ho napište na papír. Už tím nasměrujete svoji mysl pozitivním směrem. V józe se tomu říká sankalpa. Zkuste to i v praxi!
  2. Praktikujte Tadásánu. Před pohovorem je důležité být „nohama na zemi“ ve smyslu pevné, ukotvené a vyrovnané mysli. K tomu nám může pomoci jógová pozice Tadásána. Těsně před tím, než vyrazíte na pohovor, „uzemněte“ se touto jednoduchou pozicí. Stoupněte si oběma chodidly pevně na zem, rozprostřete všechny prsty u nohou a snažte se cítit tíhu svého těla na celé ploše chodidel. Zhluboka dýchejte a zavřete si na chvíli oči. Měli byste cítit zemi. Srovnat boky, uvolnit ramena, ruce podél těla. Představujte si, jak rostete trupem, za temenem hlavy vzhůru, ale při tom tlačíte chodidla do země. Koncentrujte se chvíli sami na sebe.
  3. Dýchejte. Znáte ten pocit, kdy ze sebe po položené otázce chcete vychrlit všechno, co víte, ale dojem zkazí hned skutečnost, že melete páté přes deváté, nebo začnete koktat, nebo ztratíte nit. Srdce vám buší a kapičky potu pomalu stékají po čele. Co s tím? Dejte si pauzu. Existuje velice důležitý moment, mezi položením otázky a odpovědí na ni – zde se právě zhluboka nadýchněte, uklidněte se a zformulujte si v hlavě začátek toho, o čem chcete mluvit. Není to na škodu. Ba naopak. Rozvážnost se cení a vy se uklidníte.
  4. Najděte „drišty“. V józe je to pohled do takzvaného „třetího oka“, neboli někam mezi obočí. Převedeno do praxe, dodržujte oční kontakt s těmi, kteří vedou pohovor. Nemusíte do očí koukat stále (může to působit agresivně), ale koukejte do prostoru mezi obočím. Není dobré pohled stále sklápět, tím můžete dát najevo svůj strach, stress, malé sebevědomí.
  5. Buďte pokorní. Je důležité být zdvořilý a vděčný za čas lidí, kteří s vámi pohovor vedou. Věřte, že to není skvělá zábava ani pro ty na druhé straně a vyjádření pozitivního přístupu přitahuje více dobrých vibrací a pozornosti, než byste čekali. Když pohovor zakončíte ještě děkovným emailem, i kdyby to třeba nakonec nevyšlo, zanecháte po sobě dobrý dojem.

Zhluboka se nadechněte, vydechněte, vezměte svoji sebedůvěru a vyražte za lepšími zítřky!

Inspirace z: http://www.createapreneur.com/